Kiedy kupujemy auto, zastanawiamy się, jakie paliwo będzie dla nas najbardziej opłacalne i najbardziej korzystne. Przy obecnych cenach paliwa, osoby kupujące auta często rozglądają się za autami z instalacją LPG. Od wielu lat ceny paliwa rosną, a nadal cena LPG jest najniższą z możliwych. Czy dzięki instalacji gazowej możemy obniżyć koszty eksploatacji samochodu?

 

Najważniejsze FAKTY dotyczące instalacji LPG

Samochód z instalacją LPG to w tej chwili, jak i kilka lat temu opłacalny pomysł. Istnieje przekonanie, że instalacja gazowa jest bardzo korzystna dla kierowcy, a jej zamontowanie niedrogie i zwraca się bardzo szybko. Zatem zainteresowanie instalacją gazu w samochodach ciągle rośnie. Warto jednak zwrócić uwagę na sam montaż i u kogo się to robi. Wielu z nas analizuje plusy i minusy instalacji gazowej. Powstaje wówczas pytanie, co jest mitem, a co prawdą w tych przekonaniach? O tym kilka słów poniżej.

Fakt 1. Jazda na LPG jest tańsza.

Jest w tym trochę prawdy. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeliczenie różnicy w cenie między LPG, a dieslem, czy benzyną, rzeczywiście eksploatacja wychodzi taniej. Należy wziąć jednak pod uwagę jeszcze serwisy, ewentualne naprawy i wtedy zliczyć koszty.

Fakt 2. Nie na każdym silniku możemy montować instalację LPG.

Istnieją pewne ograniczenia techniczne, dlatego warto sprawdzić silnik przed założeniem instalacji gazowej. Przyjmuje się, że do zainstalowania LPG nie nadają się tylko silniki do tego przeznaczone i technicznie przygotowane. Muszą mieć one wtryski wielopunktowe, które są sterowane elektronicznie, a także wtrysk bezpośredni.

Fakt 3. Auto zasilane gazem spala więcej paliwa.

Faktem jest, że spalanie gazu, jest większe niż spalanie benzyny do około 15%. Wynika to z tego, że wartość energetyczna benzyny jest wyższa niż gazu.

Fakt 4. Gaz ma destrukcyjny wpływ na silnik.

Przy dylemacie LPG, a silnik, powstaje pytanie, czy gaz może zniszczyć silnik? Okazuje się, że tak. Żywotność silnika z instalacją LPG może być krótsza. Wynika to z tego, że na silniku LPG jeździ się szybciej i więcej, a więc i eksploatacja bardziej naraża silnik. Ponad to, nie ma takiego silnika, który byłby produkowany pod instalację LPG.

Wpływ LPG na silnik ma znaczenie w codziennym użytkowaniu, ale prawdą jest, że użytkownicy, którzy założyli instalację w legalnych miejscach, nie oszczędzali na montażu i regularnie – czyli po 10 000km wymieniają filtry, nie mają problemów z naprawami instalacji. Użytkowanie i spalanie gazu sekwencyjnego jest ekonomiczne i opłacalne.

instalacja gazowa czy warto

MITY dotyczące LPG

MIT 1. Instalacje gazową można zamontować tylko na silniku benzynowym.

Nieprawdą jest, że można montować instalację LPG wyłącznie na silnikach benzynowych, wiele instalacji zostało podłączonych na dieslach i kierowcy używają ich z powodzeniem.

MIT 2. Silnik z instalacją gazową jest słabszy

Jeszcze jakiś czas temu, rzeczywiście silniki mieszalnikowe były słabsze. Dziś ich moc nie spada. Przy montażu instalacji gazu sekwencyjnego z wtryskiem silnik ma dobre osiągi.

MIT 3. Instalacja gazowa niszczy olej silnikowy.

Owszem, istnieje taka możliwość, ale tylko wówczas, gdy instalacja jest zanieczyszczona siarką. Można tego uniknąć tankując gaz na dobrych stacjach.

MIT 4. Instalacja LPG może spowodować pożar

Instalacja gazowa nie jest najczęściej przyczyną pożarów w samochodach.

lpg a silnik

Opłacalność montażu instalacji LPG w samochodzie

Czy warto montować instalację gazową? Oczywiście, że tak. Wiele osób twierdzi i są na to przedstawione liczbowe dowody, że jazda na gazie jest opłacalna. Podobne zdanie mają pracownicy skupu aut Toruń, którzy są profesjonalistami w tej dziedzinie. Instalacja gazowa, w którą zainwestujemy w dobrym warsztacie zwróci nas się w bardzo szybkim czasie.

Warto podkreślić, że instalacja LPG, nie powinna być montowana w nieznanym miejscu. Najlepiej przed montażem zaczerpnąć opinii i udać się do warsztatu w celu montażu. To prawda, że jeżdżąc na gazie samochód produkuje aż do 50% mniej tlenku węgla niż w przypadku diesla, czy benzyny. A tym samym mniej gazu przedostaje się do powietrza, którym oddychamy. Podczas spalania gazu sekwencyjnego wydziela się również znacznie mniej tlenku azotu i spalin.

Zadzwoń teraz